IBA 2010 Finalists and Winners

Governor General Sir Anand Satyanand, Lady Susan Satyanand, Prime Minister John Key, Opposition Leader Phil Goff, Auckland Mayor Len Brown and Indian High Commissioner Retired Admiral Sureesh Mehta were among the Guests of Honour at a Gala Black Tie Dinner and Awards Presentation Ceremony held at the Stamford Plaza Hotel on November 15, 2010.

Members of Parliament including former Ministers and businesspersons were among 500 guests present at the function.

Companies owned, operated, managed and franchised in New Zealand by people of Indian origin were eligible to enter 11 Awards Categories announced in our March 1, 2010 issue. Entries to the Best Exporter to India Business category was open to all companies registered in New Zealand but exporting a product or service to India.

Rules of entry and other details were carried in our Awards website www.inliba.co.nz

The 11 categories included Best Retailer Business, Best Restaurant Business, Best Business Innovation, Best Marketing Excellence, Best Professional Services Business, Best Small Business, Best Medium Business, Best Large Business, Best Young Entrepreneur of the Year and Best Businesswoman of the Year, the last two of which were new categories introduced this year.

The winner of the Supreme Business of the Year was chosen out of the winners of the 11 individual categories.

Following is the complete list of the Finalists and Winners in each of the Eleven Categories of the Indian Newslink Indian Business Awards 2010.

The list was announced and trophies awarded to the winners at Awards Presentation Ceremony.

Following are the details:

Best Retailer Business:

Sponsored by the Supreme Sikh Council of New Zealand

Finalists: Toys R Fun; Magsons Hardware; Flatbush Supervalue

The Winner: Magsons Hardware

Best Restaurant Business:

Sponsored by Millennium Group

Finalists: Nando’s DPRA Group; Mani Group- McDonalds West

The Winner: Mani Group- McDonalds West

Best Business Innovation:

Sponsored by Stamford Plaza Hotel Auckland

Finalists: Xlerate Technologies Limited; Mani Group-McDonalds West; GMP Pharmaceuticals; Spice N Easy

The Winner: GMP Pharmaceuticals

Best Marketing Excellence:

Sponsored by Radio Tarana

Finalists: Xlerate Technologies Limited; Global Financial Services; Zindia Ltd

The Winner: Xlerate Technologies Limited

Best Professional Services:

Sponsored by Kalamazoo Group

Finalists: D’Mello Chartered Accountants; Global Financial Services; New Zealand Career College

The Winner: Global Financial Services

Best Small Business:

Sponsored by National Bank of New Zealand

Finalists: Focus Hair, Beauty, Nails; Ranchhod Group; Total Holiday Options; Global Financial Services

The Winner: Global Financial Services

Best Medium Business:

Sponsored by WAML Group Ltd & Teledata Informatics Ltd

Finalists: Toys R Fun; Nando’s DPR Group

The Winner: Toys R Fun

Best Large Business:

Sponsored by East Tamaki Health Care

Finalists: Flatbush Supervalue; GMP Pharmaceuticals; Magsons Hardware

Winner: Magsons Hardware

Best Exporter to India Business:

Sponsored by Dream World New Zealand

Finalists: Zindia; Professional Bar & Restaurant School

The Winner: Professional Bar & Restaurant School

Best Young Entrepreneur of the Year:

Sponsored by Patton New Zealand

Finalists: Chetan Mongia of Focus Hair, Beauty, Nails; Aseem Agarwal of Global Financial Services; Azhar Bhamji of 4and Rotary

The Winner: Aseem Agarwal of Global Financial Services

Best Businesswoman of the Year:

Sponsored by TV 3 (Media Works Limited)

Finalists: Anita Thomas of Total Holiday Options; Joanne Godinho of Allure Hair & Beauty; Raga D’Silva of Global Village Unlimited; Vibha Soni of Spice N Easy

The Winner: Joanne Godinho of Allure Hair & Beauty

Supreme Business of the Year

Sponsored by National Bank of New Zealand

The Winner:

Global Financial Services

Judges comments and photographs of individual winners appear elsewhere in this Awards Special.

About The Author

Related posts